Fegyelmi szabályzat
A Iosephinum Kollégium és Szakkollégium
Fegyelmi Szabályzata
(Az SzMSz 2-es számú melléklete)
1.§ A Iosephinum Kollégium és Szakkollégium lakóit a hatályos kollégiumi és más szabályok alapján fegyelmi és anyagi felelősség terheli.
2.§ Fegyelmi eljárás indítható azzal a hallgatóval szemben, aki vétkesen és súlyosan megsérti a kollégium rendjét, ill. megszegi a kollégium szabályaiban meghatározott kötelességeit.
3.§ (1) Fegyelmi eljárást kell indítani különösen akkor, ha a kollégista
a) az igazgató szóbeli, majd írásos figyelmeztetése ellenére is folyamatosan kisebb vétséget követ el
b) a kollégium lakói, dolgozói ellen súlyos vétséget követ el,
c) a kollégium nyugalmát, közösségi érdekeit sértő magatartást tanúsít.
(2) Fegyelmi eljárást kell indítani az anyagi felelősség megállapításával ha a kollégista szándékosan jelentős anyagi kárt okoz a kollégiumnak.
(3) A közösségi érdek sérelmét jelenti többek között olyan magatartás tanúsítása, különösen a vizsgaidőszakban, amely a nyugodt élet- és tanulási körülményeket lehetetlenné teszi, valamint a házirend köznyugalomra vonatkozó rendelkezéseinek ismételt megszegése.
(4) Jelentős anyagi kárnak számít az éves hallgatói normatíva 20%-át elérő kár.
4.§ Fegyelmi eljárást kezdeményezhet önállóan, illetve megkeresésre a
a) kollégiumi igazgató, b) nevelőtanár, c) Kollégiumi Bizottság.
5.§ (1) A fegyelmi eljárás lefolytatására a Fegyelmi Bizottság (a továbbiakban: FB) jogosult.
(2) A FB egy adott ügyben összeülő, négy személyből álló testület. A FB tagjai a kollégiumi igazgató, egy nevelőtanár és két kollégiumi bizottság által delegált kollégista.
(3) A FB tagja olyan kollégista lehet, aki méltó e feladatra. A FB tagja az elvárható legnagyobb körültekintéssel, részrehajlás nélkül köteles ellátni feladatát.
6.§ Összeférhetetlenség miatt nem járhat el az a FB tag, aki az ügyben közvetlenül érintett, vagy szoros (érzelmi) kapcsolatban áll valamely az ügyben érintett személlyel (közvetett érintettség).
7.§ A FB üléseiről jegyzőkönyv készül. A jegyzőkönyvben fel kell tüntetni a FB eljáró tagjainak, a kérelmezőnek és a jelenlévőknek a nevét (jelenléti ív), továbbá csatolni kell hozzá minden olyan iratot, nyilatkozatot, határozatot, amely az üggyel kapcsolatban született.
8.§ A FB külön-külön meghallgatja a kérelmezőt, az érintett személyeket, valamint a tanukat. Kérdéseket bármely bizottsági tag feltehet. A kérdések személyiségi jogokat nem sérthetnek és csak az ügy lényeges körülményeire vonatkozhatnak.
9.§ Nem lehet fegyelmi eljárást indítani, ha a kérelem nyilvánvalóan alaptalan, időközben okafogyottá vált, vagy a beadványt írásban visszavonták.
11.§ A hallgatói, ill. kollégiumi jogviszonyban időközben bekövetkezett változások a már megindult fegyelmi eljárás befejezését nem érintik.
12.§ Fegyelmi büntetések, esetleges fizetési kötelezettségek megállapításával:
a) megrovás, vagy b) kizárás a kollégiumból két félévre, vagy c) végleges kizárás a kollégiumból
13.§ A Fegyelmi Bizottság döntése ellen a kollégiumot alapító és fenntartó szerzetesrend Tartományfőnökéhez lehet fellebbezni.